BMWX3-E83--56_22

Aاین خطاها به علت خرابی در سروو موتور (servo motor) ترانسفر گیربکس یا VTG این خودرو به وجود میاید، علایم خرابی سروو موتور در این خودرو عبارت است از:

1)      روشن شدن چراغ اخطار 4X4 و ABS در زمان رانندگی

2)      صدای تق تق زمانی که موتور را خاموش می کنید.

b

 

برای رفع این مشکل نیازی به تعویض کل مجموعه ی سروو موتور نیست و با تعویض چرخ دنده ی داخلی این مجموعه طبق مراحل زیر مشکل برطرف میشود، مطابق شکل زیر سرو موتور روی مجموعه ی ترانسف یا VTGقرار می گیرد.

c

 

همانند اشکال زیر ، 5 عدد پیچ 13 میلیمتری رام گیربکس را باز می کنیم.

4

 

5

 

سپس عایق حرارتی را با آچار شماره ی 10 باز می کنیم.

6

 

همانطور که در شکل مشخص است، سروو موتور بر روی مجموعه ی ترانسفر قرار دارد و دارای دو سوکت می باشد،سوکت ها را آزاد کرده و سروو موتور را از ترانسفر گیربکس جدا می کنیم.

7

 

چهار عدد پیچ T25 سروو موتور را باز می کنیم و قاب آن را جدا می کنیم.

8

 

d

 

صفحه ی نگهدارنده ی چرخ دنده ی سروو موتور را خارج کرده و چرخ دنده را از پوسته ی آن جدا می کنیم.

10

 

11

 

همانطور که در شکل نیز کاملا مشهود است، چرخ دنده ی پلاستیکی مشکی رنگ، ساییده شده است و باید تعویض گردد.

12

 

چرخ دنده ی پلاستیکی مشکی رنگ را از چرخ دنده ی داخلی سفیدرنگ جدا می کنیم و آن را با یک چرخ دنده ی مشکی رنگ جدید تعویض می کنیم.

1314

 

پس از تعویض چرخ دنده ی مشکی رنگ سروو موتور، صفحه ی فلزی نگهدارنده ی چرخ دنده را با دقت، جا می زنیم، و عکس مراحل بالا سروو موتور را جمع می کنیم.و در آخر پیچ های T25 قاب سروو موتور را می بندیم.

15

 

8پس از اتمام مراحل بالا و نصب سروو موتور بر روی مجموعه ی ترانسفر، کد های خطایی که در بالا به آن ها اشاره شد را در یونیت VTG با دیاگ جی اسکن پاک می کنیم و بدین ترتیب، مشکل خودرو حل می شود و چراغ های اخطار صفحه آمپر نیز خاموش می گردد.