در این ویدیوی آموزشی عیب یابی صفحه کیلومتر MVM550 را با دیاگ زنیت Z5 انجام خواهیم داد. همچنین روش ریست چراغ سرویس این خودرو را نیز به شما خواهیم گفت. جهت مشاهده سایر فیلمهای ریست چراغ سرویس اینجا کلیک کنید. برای ریست چراغ سرویس MVM550 پس از مشاهده ویدیو، مقاله زیر را تا انتها مطالعه کنید. دستگاه دیاگ زنیت Z5 جدید ترین دستگاه دیاگ مولتی برند کره ای میباشد که تا این تاریخ وارد بازار ایران شده است. از نظر پوشش دهی خودروها همانند دیاگ جی اسکن بوده و کارکردن با آن بسیار ساده است. یکی از مزایای این دستگاه این است که شما میتوانید ریست چراغ سرویس و چراغ اچار انواع خودروها را انجام دهید. برای عیب یابی صفحه کیلومتر MVM550 ابتدا ویدیوی زیر را ببینید.

 

 

معرفی صفحه کیلومتر

در خودروی MVM550 یونیت صفحه کیلومتر با نام ICM شناخته میشود. بنابر این برای خواندن و پاک کردن کدهای خطا یا ریست سرویس دوره ای، خواندن پارامترهای صفحه کیلومتر MVM550 یا عملیات ویژه آن یا حتی تست بخشهای مختلف صفحه کیلومتر از قبیل عقربه ها، وارد قسمت ICM خواهیم شد. روش کار به صورت زیر میباشد.

صفحه کیلومتر MVM550 و عیب یابی آن

ابتدا دستگاه دیاگ Z5 رو به خودرو وصل میکنیم. سوئیچ رو باز میکنیم. در صفحه اصلی دیاگ بر روی گزینه عیب یابی یا (DIAGNOSIS) کلیک میکنیم. تا وارد بخش عیب یابی شویم.

ریست چراغ سرویس MVM550

در صفحه بعد MVM را انتخاب میکنیم. تا لیست خودروهای MVM را ببینیم. از میان لیست مورد نظر خودروی MVM550 را انتخاب میکنیم.

MVM550

سپس وارد این خودرو میشویم. از لیست ECU های این خودرو، وارد بخش ICM میشویم. همانطور که گفتیم ICM همان یونیت صفحه کیلومتر این خودرو میباشد. برای این کار بر روی ICM کلیک میکنیم و بعد دکمه OK را میزنیم.

عیب یابی صفحه کیلومتر MVM550

اگر مراحل قبل را درست انجام دهیم، دستگاه پس از چند لحظه وارد صفحه زیر میشود. که چند بخش دارد.

عیب یابی صفحه کیلومتر

اولین مرحله در عیب یابی

در این صفحه (تصویر فوق) قسمت اول یا همان DTC Analysis مربوط به کدهای خطا میباشد. یعنی با وارد شدن به این بخش میتونیم کدهای خطای صفحه کیلومتر را ببینیم. یا آنها را پاک کنیم. خواندن کدهای خطا اولین مرحله در عیب یابی صفحه کیلومتر MVM550 میباشد. در این قسمت اگر کد خطا وجود داشت، بر اساس کد خطا و محل آن عیب یابی را انجام میدهیم. اگر کد خطایی وجود نداشت برای عیب یابی به مرحله خواندن پارامترها میرویم. دقت کنید که در صورت وجود کد خطا نیز اگر قبل از عیب یابی، پارامترها را چک کنیم سریعتر مشکل را پیدا میکنیم.

دومین مرحله در عیب یابی

در مرحله بعدی وارد قسمت Data Analysis میشویم.

پارامترهای صفحه کیلومتر با دیاگ z5

این قسمت مربوط به پارامترها میشود. یعنی در این قسمت پارامترهای مربوط به یونیت صفحه کیلومتر خودروی MVM550 را میتوانیم ببینیم. با بررسی پارامترها میتوانیم مشکلات را تشخیص دهیم. برخی از پارامترهایی که میتوانید با دستگاه دیاگ Z5 بخوانید شامل دمای اب، میزان سوخت داخل باک، سرعت خودرو، دور موتور و غیره میباشد. مرحله بعدی در عیب یابی صفحه کیلومتر تست عملگر یا همان Actuation Test میباشد.

تست صفحه کیلومتر mvm 550

در قسمت تست عملگرها یا Actuation Test میتوانیم قسمتهای مختلف صفحه کیلومتر را تست کنیم. مثلا موتور عقربه سرعت سنج خودرو یا موتور عقربه دمای اب و موارد دیگر را تست کنیم. و ببینیم که ایا درست کار میکنند یا خیر. در زمان تست آمپرها توجه کنید که عقربه ها در یک موقعیت خاص گیر نکرده باشند.

ریست چراغ سرویس (چراغ آچار) MVM550

بخش بعدی مربوط به عملیات ویژه یا همان Special Function میباشد. برای رفتن به این قسمت طبق تصویر زیر بر روی Special Function کلیک میکنیم.

دیاگ زدن mvm550

سپس سطر جدیدی به نام maintenance باز میشود. بر روی آن کلیک میکنیم. پنجره زیر باز میشود.

چراغ سرویس mvm550

در پنجره فوق سه عملکرد وجود دارد. دکمه F1 برای غیر فعال کردن میباشد. برای فعال کردن نیز از دکمه F2 استفاده کنید. دکمه F3 برای ریست کردن کاربرد دارد.

بنابر این از این دکمه ها که در سمت چپ تصویر وجود دارد میتوانید برای فعالسازی، غیر فعالسازی یا ریست سرویس دوره ای استفاده نمایید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه دیاگ مولتی برند کره ای Z5 اینجا کلیک کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت این دستگاه و تخفیفات آن میتوانید باتلفنهای شرکت تماس بگیرید. جهت اطلاع از تلفنهای شرکت نیلیکار اینجا کلیک کنید.

 

 

 

توسط: تاریخ انتشار: 29 مرداد 1401دسته بندی: آموزش MVM و چری, آموزش آنلاین, زنیت Z5, سرویس دوره‌ای, ویدئو های آموزشیدیدگاه‌ها برای ریست چراغ سرویس و عیب یابی صفحه کیلومتر MVM550 با دیاگ Z5 بسته هستندبرچسب ها: , ,