در این ویدیو قصد داریم دیاگ زدن بنز S500 را انجام دهیم. و موتور مرسدس بنز S500 را با دیاگ زنیت Z5 عیب یابی کنیم. در خودروهای پیشرفته حتما از دیاگهای به روز و نسل جدید برای عیب یابی استفاده نمایید.  دیاگ زنیت Z5 یک دیاگ قدرتمند است که عملیات خواندن کدهای خطا و سایر عملیات مرسدس بنز S500 را به راحتی پشتیبانی میکند. این دیاگ یک دیاگ نسل پنجم است که در سال 2022 به بازار توسط شرکت EZDS عرضه شده است. باید در نظر داشته باشید که عیب یابی زمانی به اتمام میرسد که هم به صورت شهودی و هم در دستگاه دیاگ اشکال برطرف شده باشد. در ادامه نحوه عیب یابی موتور خودرو مرسدس بنز S500 به دلیل تک کار کردن موتور را باهم میبینیم.

عیب یابی بنز S500 با دیاگ زنیت Z5

خودرو را خاموش میکنیم و سوییچ را میبندیم. دیاگ زنیت Z5 را به خودرو متصل میکنیم و سوییچ را باز میکنیم.

انتخاب خودکار مرسدس بنز S500 در دیاگ زنیت Z5

از منوی اصلی دیاگ زنیت، “عیب یابی” را انتخاب میکنیم. برند مرسدس بنز را از منو کارلاین انتخاب میکنیم. برای آنکه سریع تر این برند را پیدا نماییم، میتوانیم حرف M (که ابتدا نام مرسدس بنز است) را در پایین منو کارلاین کلیک کنیم. سپس دستگاه در مورد نحوه انتخاب خودرو سوال میپرسد. گزینه انتخاب خودکار را کلیک میکنیم.

عیب یابی بنز S500 با دیاگ زنیت Z5

دستگاه دیاگ زنیت Z5، شماره شاسی و کد اتاق خودرو را نمایش میدهد. مشخصاتی که دستگاه به ما نمایش میدهد را با مشخصات خودرو مطابقت میدهیم و سپس تایید را کلیک میکنیم.

دیاگ زدن بنز S500 – دیاگ Z5

از منوی گروه سیستم ها گزینه DRIVE که مربوط به سیستم قوای محرکه است را انتخاب میکنیم.

دیاگ زدن بنز s500

سپس یونیت موتور که دستگاه آن را با نام ME/CDI/CNG-Engine Control Unit نشان میدهد، را کلیک میکنیم.

تعمیر موتور بنز s500

در یونیت موتور گزینه کدهای خطا را انتخاب میکنیم.

عیب یابی بنز s500

کدهای خطایی که ایسیو مشاهده میکنیم، کد خطای 0629 Misfiring (P0300) و 0633 Misfiring Of cylinder 1: Damages TWC (P0301)  است. خطای (P0300) 0629 به معنی شناسایی عدم احتراق در موتور و خطای (P0301) 0633 به معنی شناسایی عدم احتراق در سیلندر یک میباشد.

کد خطا 0629 - 0633

عیب یابی و رفع عیب موتور بنز

همانطور که میدانید احتراق سه رکن دارد: سوخت، هوا و جرقه. پس باید مواردی چون شمع، کویل، انژکتور، فیلتر بنزین ،پمپ بنزین، فیلتر هوا و کمپرس موتور را مورد بررسی قرار دهیم. توجه داشته باشید که برای عیب یابی باید از مرحله ای که احتمال خرابی از آن قسمت بیشتر است و نیز زمان کمتری جهت بررسی نیاز دارد، شروع کنیم.

در مرحله اول شمع و کویل را بررسی میکنیم. برای بررسی آنها باید کاور موتور را جدا کنیم. ابتدا خرطومی های سمت چپ و راست که به کاور متصل هستند را جدا میکنیم. سپس خار پشت کاور را آزاد میکنیم و کاور را به سمت بالا میکشیم.

عیب یابی موتور بنز

خطای عدم احتراق مربوط به سیلندر 1 میباشد. نحوه تشخیص سیلندر اول به این صورت است که هنگامی که جلوی موتور می ایسیتم، سیلندری که نزدیک به جلوی موتور میباشد سیلندر اول است. در موتور های خورجینی یا V شکل نیز از همین قائده پیروی میکنند. با این تفاوت که تشخیص جلو تر بودن سیلندر سمت چپ و راست نیاز به دقت بیشتری دارد. اما معمولا سیلندر سمت چپ سیلندر اول میباشد.

عیب یابی بنز

کویل و شمع را جدا و سپس آنها را بررسی میکنیم. شمع و سپس کویل را از نظر فیزیکی بررسی میکنیم. سوکت کویل به دلیل نفوذ آب سولفاته کرده و باید آنرا با اسپری تمیز کننده بردهای الکترونیکی یا اصطلاحا اسپری سوکت شور، پاک کنیم.

خطای 0633 مرسدس بنز

پس از اطمینان از صحت برقراری اتصال سوکت، شمع و کویل را دوباره نصب میکنیم. کاور موتور را نیز برعکس مرحله باز نمودن، نصب میکنیم. سوییچ را میبندیم و دوباره دستگاه دیاگ را به خودرو مرسدس بنز S500 متصل میکنیم و سوییچ را باز میکنیم.

پاک کردن کد خطا بنز S500 در دیاگ زنیت Z5

دوباره کدهای خطا را جستجو میکنیم و خطاهای یونیت موتور را پاک میکنیم.

خطای p0301 مرسدس بنز

برای آنکه خطا را پاک کنیم، گزینه “پاک کردن” را انتخاب میکنیم. دستگاه دیاگ Z5 شرایط انجام این عملیات را نشان میدهد که باید سوییچ باز و موتور خاموش باشد. ضمن اینکه دستگاه هشدار میدهد که در صورتی که کدهای خطا را پاک کنید پارامترهای ضبط شده در لحظه وقوع کدخطا نیز پاک خواهند شد. در صورت اطمینان از عملیات، گزینه OK را کلیک میکنیم.

پاک کردن کد خطا بنز با دیاگ Z5

سپس سوییچ را میبندیم و به مدت 10 ثانیه صبر میکنیم. بعد از آن سوییچ را باز میکنیم و از پاک شدن کدهای خطا در دستگاه اطمینان حاصل میکنیم. خودرو را روشن میکنیم و از کارکرد صحیح خودرو مطمئن میشویم. بررسی کنید که خودرو بدون مشکل کار میکند. به صدا و لرزش موتور دقت کنید. یک بار دیگر خواندن کدهای خطا را تکرار کنید. مطمئن شوید که هیچ کد خطایی وجود ندارد.

برای مشاهده سایر ویدئوهای آموزشی نیلیکار اینجا کلیک کنید. همچنین جهت اطلاع از قیمت دستگاه دیاگ زنیت Z5 لطفا با تلفنهای شرکت تماس حاصل فرمایید. جهت اطلاع از تلفنهای شرکت اینجا کلیک کنید.

توسط: تاریخ انتشار: 5 آبان 1401دسته بندی: آموزش آنلاین, آموزش بنز و بی ام و, زنیت Z5, ویدئو های آموزشیدیدگاه‌ها برای عیب یابی بنز S500 با دیاگ زنیت Z5 (تک کار کردن موتور) بسته هستندبرچسب ها: , , , ,