در این ویدیو قصد داریم پدال گاز برقی هیوندای وراکروز IX55 که یکی از سنسورهای ایسیو موتور میباشد را عیب یابی و تست نماییم. بعضا ممکن است که خودرو گاز نخورد و یا هر چه پدال گاز را بیشتر فشار میدهیم شتابگیری مطلوبی نداشته باشیم. در مواردی هم ممکن است با کدهای خطایی همچون P0122 ،P0123 ،P0222 ،P0223 ،P2122 ،P2127 ،P2128 ،P2135 و P2138 مواجه شویم. (برای برخی از این کدهای خطا نیاز است که مجموعه دریچه گاز نیز عیب یابی شود.) در این هنگام سوال برای ما پیش می آید که آیا پدال گاز سالم است؟ آیا عیوب و کدهای خطایی که داخل خودرو میببینیم به پدال گاز مرتبط است؟ و یا چگونه میتوانیم از صحت عملکرد پدال گاز برقی مطمئن شویم؟ جواب بسیار ساده است. پدال گاز یکی از سنسور های ایسیو موتور است که میتوانیم با بازبینی پارامتر آن در دستگاه دیاگ از صحت عملکرد پدال گاز مطمئن شویم.

دیاگ زنیت Z5 کار را برای ما آسان کرده است و با امکان نمایش پارامتر ها به صورت نمودار در عیب یابی پدال گاز هیوندای وراکروز کمک بسزایی به ما خواهد کرد. دیاگ زنیت یک دیاگ نسل پنجم است که در سال 2022 با امکانات متنوع توسط شرکت EZDS به بازار عرضه شد. در ادامه عیب یابی پدال گاز هیوندای وراکروز IX55 را با هم میبینیم.

نحوه عیب یابی پدال گاز برقی هیوندای وراکروز ix55 با دیاگ زنیت Z5

انتخاب هیوندای وراکروز ix55 در دیاگ زنیت Z5

از منوی “عیب یابی” برند “هیوندای” را وارد میشویم.

کد خطا P0122 و P0123

در ادامه انتخاب دستی را لمس نموده و بازار مقصد خودرو، یعنی HYUNDAI GENERAL را انتخاب میکنیم.

کد خطا P0222 و P0223

ستون کناری در لیست خودروهای هیوندای حرف I که ابتدای نام خودروی ix55/VERACROUZ میباشد را لمس و سپس گزینه ix55/VERACROUZ(EN) (2007~2013) را انتخاب میکنیم.

کد خطا 2122 و 2123

در این مرحله 2009 که سال تولید این خودرو است را انتخاب مینماییم. مرحله بعد گزینه G 3.8 DOHC که نمایانگر موتور بنزینی (GASOLINE) با حجم 3.8 لیتر و دو میل سوپاپ در هر سر سیلندر DOHC است را کلیک میکنیم.

کد خطا P2135 و P2138

در بین یونیت های خودرو “موتور” را وارد میشویم و سپس گزینه ENGINE(UNLEADED GEN) که نمایانگر سازگاری این موتور با بنزین بدون سرب است را انتخاب میکنیم.

عیب یابی هیوندای وراکروز با دیاگ زنیتZ5

عیب یابی دریچه گاز برقی هیوندای وراکروز

گزینه آنالیز داده ها و یا DATA ANALYSIS را وارد میشویم. در این قسمت میتوانیم تمامی پارامترهای موتور خودرو هیوندای وراکروز ix55 را ببینیم. دیاگ زنیت Z5 تمامی این پارامتر ها را به صورت دقیق در اختیار ما خواهد گذاشت. میتوانیم صفحات را ورق زده تا پارامترهای بیشتر را مشاهده نماییم. گزینه “جزییات” را لمس میکنیم تا پارامترها را به صورت سطری ببینیم.

پدال گاز برقی چگونه کار میکند

پارامترهای ولتاژ سنسور اول پدال گاز (Accelerator Pedal Position sensor-1) و سنسور دوم پدال گاز (Accelerator Pedal Position sensor-2) را انتخاب کرده و گزینه “نمودار” را لمس میکنیم. برای نمایش صرفا نمودار این دو سنسور  “انتخاب ردیف” را کلیک میکنیم.

عیب یابی پدال گاز برقی هیوندای وراکروز

نحوه عملکرد پدال گاز برقی

پدال گاز از دو سنسور تشکیل میشود. همانطور که در نمودار زیر میبینید، پارامتر سنسور اول پدال گاز (دیگر اسامی ACCELERATOR PEDAL POSITION SENSOR-1،APS-1،APPS-1 و APS MAIN) درهنگامی که پدال رها باشد بین 0.7 الی 0.8 ولت است و در زمان فشردن کامل پدال گاز پارامتر آن بین 3.8 الی 4.4 ولت خواهد بود. پارامتر سنسور دوم (دیگر اسامی ACCELERATOR PEDAL POSITION SENSOR-2 ،APS-2 ،APPS-2 و APS SUB) در هنگامی که پدال گاز رها باشد، باید بین 0.27 الی 0.47 ولت باشد و در زمان فشردن پدال گاز این مقدار باید به 1.7 الی 2.3 ولت برسد. در نظر داشته باشید که پارامتر سنسور اول پدال گاز تقریبا دو برابر سنسور دوم پدال گاز در هر لحظه میباشد.

نحوه عیب یابی پدال گاز برقی

نحوه عیب یابی پدال گاز وراکروز ix55

هنگامی که نمودار را انتخاب نمودیم پارامترها به صورت گراف نمایش داده میشوند. گزینه “overlap” را انتخاب میکنیم تا دو نمودار در یک صفحه نمایش داده شوند. از مزیت انتخاب حالت نمودار میتوانیم به این نکته اشاره کنیم که در صورتی که پارامتر پدال گاز یک لحظه تغییر ناگهانی کند، میتوانیم آنرا رسد کنیم. به زبان ساده تر به دلیل پیوستگی پارامتر ها در حالت نمودار رسد آنها بسیار ساده تر و در نتیجه میتوانیم فرایند عیب یابی در حالت نمودار راحت انجام دهیم.

نحوه عیب یابی پدال گاز

در حالت overlap نمودار ها بر روی هم منطبق میشوند تا نمودار ها برای یکدیگر یک شاخص جهت عیب یابی باشند. برای مثال اگر در حالتی که دو نمودار روی هم منطبق بودند و در لحظه ای فاصله غیر طبیعی از یکدیگر بگیرند میتوانیم متوجه وجود اشکال شویم. اگر نمودار هر یک از سنسور ها به صورت غیر عادی افت نماید(تا حدود صفر) و یا افزایش شدید داشته باشد(برای مثال تا 5 ولت) امکان قطعی مدار و یا اتصال کوتاه در سنسور و سیم کشی آن وجود دارد و باید عیب یابی را با دقت بیشتر انجام دهیم.

پدال گاز هیوندای وراکروز ix55

نحوه جدا نمودن دو پارامتر در حالت overlap

میبینیم که دیاگ Z5 پارامتر سنسور اول پدال گاز به رنگ صورتی و پارامتر دوم پدال گاز به رنگ سبز نمایش میدهد. در پایین نام هر پارامتر، مقدار لحظه ای آن را میتوانیم ببینیم. در کنار آن مقدار کمینه و بیشینه پارامتر مد نظر با نماد (min) حداقل و (max) حداکثر را میبینیم. اگر میله های رنگی در سمت چپ دستگاه دیاگ را لمس نماییم و سپس ابتدا و انتهای آنرا بهم نزدیک کنیم، میتوانیم دو نمودار را به صورت غیر منطبق بر هم ببینیم و حدود نمایش حداقل و حداکثر آن را مشخص نماییم.

تست پدال گاز هیوندای وراکروز ix55

پدال گاز را به آرامی فشار میدهیم و سپس رها میکنیم. همانطور که گفتیم، سنسور اول پدال گاز دو برابر سنسور دوم پارامتر گزارش میکند و نمودارهای سنسور پدال گاز به صورت صحیح با فشردن آرام پدال افزایش و با رها نمودن تدریجی نمودار ها کاهش پیدا میکنند. در این بین افت و افزایش غیر عادی در نمودار مشاهده نمیکنیم.

تست پدال گاز هیوندای وراکروز ix55

عیب یابی و تست پدال گاز هیوندای وراکروز ix55 در اینجا به پایان رسید. در صورتی که مقادیر نمودار غیر از موارد گفته شده در بالا بود و یا با کدهای خطای P0122 ،P0123 ،P0222 ،P0223 و یا P2122 ،P2127 ،P2128 ،P2135 و P2138 مواجه شدیم باید پدال گاز، سوکت و سیم کشی آن را به دقت بررسی نماییم.

برای مشاهده سایر ویدئوهای آموزشی نیلیکار اینجا کلیک کنید. همچنین جهت اطلاع از قیمت دستگاه دیاگ زنیت Z5 لطفا با تلفنهای شرکت تماس حاصل فرمایید. جهت اطلاع از تلفنهای شرکت اینجا کلیک کنید.

توسط: تاریخ انتشار: 4 خرداد 1402دسته بندی: آموزش آنلاین, آموزش هیوندا, دسته‌بندی نشده, زنیت Z5, ویدئو های آموزشیدیدگاه‌ها برای عیب یابی پدال گاز برقی هیوندای وراکروز ix55 با دیاگ Z5 بسته هستندبرچسب ها: , ,