در این ویدیو قصد داریم عملیات کالیبراسیون سنسور زاویه فرمان خودرو هیوندای آزرا/گرنجور را با هم انجام دهیم. همانطور که میدانید در حین رانندگی با خودرو، یا در مسیر مستقیم قرار داریم و یا با هر مقدار چرخش فرمان در حال حرکت دورانی هستیم. در حرکت های دورانی بستگی به میزان چرخش فرمان و سرعت خودرو و سایر پارامتر های تاثیر گذار، امکان انحراف خودرو از مسیر وجود دارد. در این مواقع سیستم ESP به کمکان می آید و باعث پایداری بیشتر خودرو در هنگام چرخش میشود. یونیت ESP به کمک سنسور زاویه فرمان، میزان چرخش و یا حضور خودرو در مسیر مستقیم را تحلیل میکند.

از این رو اهمیت نقطه صفر زاویه فرمان برای درک مسیر مستقیم برای این یونیت بسیار اهمیت دارد. برای کالیبره نقطه صفر زاویه فرمان نیاز به دستگاه دیاگی داریم که این عملیات را پشتیبانی کند. دیاگ زنیت Z5 یک دیاگ قدرتمند است که این عملیات را به راحتی پشیبانی میکند. این دیاگ یک دیاگ نسل پنجم است که در سال 2022 به بازار توسط شرکت EZDS عرضه شده است. در این ویدیو نحوه انجام کالیبراسیون سنسور زاویه فرمان آزرا TG با دستگاه دیاگ زنیت Z5 را باهم میبینیم.

 

نحوه کالیبراسیون سنسور زاویه فرمان هیوندای آزرا با دیاگ Z5

خودرو را خاموش میکنیم و سوییچ را میبندیم. کابل دستگاه دیاگ را به سوکت عیب یاب خودرو وصل میکنیم. سوییچ را باز میکنیم.

نحوه انتخاب خودرو هیوندای آزرا در دیاگ Z5

از منوی اصلی دستگاه دیاگ Z5، گزینه عیب یابی را انتخاب میکنیم.

دیاگ زنیت Z5برند هیوندای را از منوی کارلاین انتخاب میکنیم. با توجه به اینکه مدل خودرو زیر 2016 میباشد، انتخاب دستی را کلیک میکنیم.

عیب یابی هیوندای آزرا

در مرحله بعد بازار مقصد خودرو، یعنی HYUNDAI Motor General را انتخاب میکنیم.

خودرو هیوندای آزرا/گرنجور را در بین خودروهای هیوندای انتخاب میکنیم. میتوانیم حرف G که حرف اول گرنجور میباشد را در ستون حروف در سمت چپ نمایشگر کلیک کنیم تا زودتر بتوانیم گزینه GRANDUER/AZERA TG پیدا کنیم.

سال تولید، که این خودرو 2007 میباشد را انتخاب میکنیم.

مشخصات موتور خودرو، که موتور 3.3 لیتری با پاشش سوخت چند نقطه ای بنزینی و دو میل سوپاپ در هر سرسیلندر (DOHC) میباشد را انتخاب میکنیم.

دیاگ جی اسکن هیوندای

کالیبراسیون سنسور زاویه فرمان در دیاگ Z5

وارد یونیت ABS/ESP هیوندای آزرا میشویم.

داخل یونیت ABS، گزینه عملیات ویژه و سپس گزینه STEERING ANGLE SENSOR(SAS) CALIBRATION را انتخاب میکنیم.

عملیات ویژه هیوندای آزرا

در این منو دستگاه دیاگ Z5 به ما هدف از انجام عملیات، یونیت ها و کدهای خطای مرتب را نمایش میدهد. هدف از انجام این عملیات را همانطور که قبل تر گفتیم تنظیم نقطه صفر فرمان و تعریف این نقطه برای یونیت ESP می باشد. کد خطای C1261 نیز کد خطای مرتبط با این عملیات است. همچنین حالت امن خرابی (FAIL SAFE) روشن شدن چراغ هشدار است.

کد خطای C1261

در مرحله بعد دستگاه دیاگ Z5 توضیح میدهد که در صورت تعویض سنسور زاویه فرمان و کار بر روی ستون فرمان این کالیبره باید انجام گردد.

دستگاه شرایط انجام را نیز نمایش میدهد: 1- چرخ ها باید صاف باشند. 2- غربیلک فرمان در وسط قرار گرفته باشد 3- موتور خودرو خاموش باشد 4- سوییچ خودرو باز باشد.

سنسور زاویه فرمان هیوندای گرنجور

پس از کلیک گزینه OK در مرحله قبل، در این مرحله دستگاه دیاگ Z5 برای اطمینان از انجام این کالیبراسیون سوال میپرسد و تایید میکنیم.

CALIBRATION HYUNDAI AZERA

چند ثانیه صبر میکنیم تا عملیات کالیبره انجام شود. سپس باید سوییچ را ده ثانیه ببندیم و دوباره باز کنیم و گزینه تایید را کلیک کنیم.

کالیبراسیون سنسور زاویه فرمان هیوندای

بررسی انجام صحیح کالیبراسیون

برای اینکه از انجام پروسه کالیبراسیون سنسور زاویه فرمان هیوندای آزرا مطمئن شویم، به قسمت آنالیز پارامترها میرویم و پارامتر سنسور زاویه فرمان و یا steering angle sensor (SAS) را بررسی میکنیم که نزدیک صفر باشد.

پارامتر سنسور زاویه فرمان هیوندای آزرا

همچنین در صورتی کد خطا C1261 را قبل از انجام عملیات کالیبره در دستگاه دیاگ Z5 دیده باشیم، به قسمت آنالیز کدهای خطا میرویم و کد خطای C1261 را پاک میکنیم.

میتوانیم برای اطمینان بیشتر از صحت انجام عملیات، با خودرو رانندگی کنیم و در این حین با دیاگ زنیت Z5 پارامتر سنسور زاویه فرمان را بررسی کنیم.

در صورتی که این پارامتر در مسیر مستقیم نزدیک به صفر نباشد باید دوباره کالیبراسیون را با دقت انجام دهیم و یا زوایای چرخ را کنترل کنیم.

برای مشاهده سایر ویدئوهای آموزشی نیلیکار اینجا کلیک کنید. همچنین جهت اطلاع از قیمت دستگاه دیاگ زنیت Z5 با میتوانید با تلفنهای شرکت تماس حاصل فرمایید. جهت اطلاع از تلفنهای شرکت اینجا کلیک کنید.

توسط: تاریخ انتشار: 15 آبان 1401دسته بندی: آموزش آنلاین, آموزش هیوندا, دسته‌بندی نشده, زنیت Z5, ویدئو های آموزشیدیدگاه‌ها برای کالیبراسیون سنسور زاویه فرمان آزرا TG مدل 2007 با دیاگ زنیت Z5 بسته هستندبرچسب ها: , , ,