در این ویدیو قصد داریم کدینگ متغییر ایربگ خودرو کیا اسپورتیج SL مدل 2012 را به کمک دیاگ زنیت Z5 انجام دهیم. همانطور که میدانید بعد از تصادف و باز شدن ایربگ ها و یا زمانی که به تنهایی کمربند های پیش کشنده عمل میکنند، خطای مرتبط در یونیت ایربگ ثبت میشود و باید یونیت ایربگ به همراه ایربگ ها و یا پیش کشنده ها تعویض شود. با توجه به اینکه سیستم ایربگ، سیستم فوق ایمنی میباشد باید از تعمیر ایسیو ایربگ جدا خودداری کنیم. زیرا ممکن است به دلیل تعمیرات این سیستم صدمات جبران ناپذیری به سرنشینان خودرو وارد کند و مسئولیت این مورد متوجه تکسنین مربوطه شود. باید حتما قطعات معیوب را در سیستم ایربگ تعویض نماییم.

در صورتی که یونیت ایربگ را تعویض کنیم باید کدینگ متغییر را روی سیستم ایربگ انجام دهیم. در خودرو های فرانسوی این عملیات با نام پیکربندی شناخته میشود و در خودروهای هیوندای و کیا این گزینه با نام کد ایربگ یا کدینگ ایربگ و یا VARIANT CODING در دستگاه دیاگ وجود دارد. کدهای خطای B1762 و B176200 در صورت عدم کدینگ در یونیت ایربگ نمایان میشود. این عملیات جهت معرفی تعداد پیش کشنده ها، تعداد ایربگ ها، سنسور ها و معرفی کمی و کیفی آنها به یونیت ایربگ جدید انجام میشود.

همانطور که در ویدیو قبلی دیده اید کد متغییر ایربگ از یونیت قبلی توسط دیاگ زنیت استخراج شد و کدینگ یونیت ایربگ جدید را پس از نصب میتوانیم بدون دریافت این کد از نمایندگی، انجام دهیم. دیاگ زنیت Z5 کد ایربگ را به آسانی استخراج کرده و ما میتوانیم در کوتاه ترین زمان این یونیت را کد نماییم. دستگاه دیاگ زنیت Z5 یک دیاگ نسل پنجم است که توسط شرکت EZDS در سال 2022 به بازار عرضه شده است. چگونگی کدینگ ایربگ خودرو کیا اسپورتیج SL مدل 2012 را توسط دستگاه دیاگ زنیت Z5 با هم میبینیم.

 

نحوه کدینگ متغییر ایربگ کیا اسپورتیج با دستگاه دیاگ Z5

انتخاب خودرو اسپورتیج در دیاگ زنیت

ابتدا سوییچ را میبندیم و کابل دستگاه دیاگ را به پورت OBD-II خودرو متصل میکنیم. سپس سوییچ را باز میکنیم. دستگاه دیاگ را روشن میکنیم و وارد نرم افزار ZENITH میشویم. از منو اصلی  “عیب یابی” را انتخاب میکنیم.

یونیت ایربگ کیا اسپورتیج

برند “کیا” را انتخاب میکنیم و در ادامه گزینه “انتخاب دستی” را لمس میکنیم.

کیا اسپورتیج در دساگ زنیت Z5

در مرحله بعد مقصد تولید خودرو یعنی KIA General را کلیک میکنیم. در صورتی که اخیرا خودرو را انتخاب کرده باشیم میتوانیم گزینه “خودرو قبلی ” را لمس کنیم و سریعا وارد لیست یونیت های خودرو شویم.

کد یونیت ایربگ کیا اسپورتیج با جی اسکن

پس از انتخاب مقصد خودرو باید نوع خودرو را انتخاب کنیم. گزینه SPORTGE SL (2011~2016) را کلیک میکنیم. سپس سال خودرو که 2012 میباشد را وارد میشویم. در ادامه نوع موتور G 2.4 DOHC که نمایانگر موتور بنزینی با حجم 2.4 لیتر و دو میل سوپاپ در سر سیلندر است را لمس میکنیم. در این قسمت یونیت های خودرو را میبینیم و در بین این یونیت ها ایربگ AIRBAG را وارد میشویم.

کدینگ ایربگ کیا اسپورتیج با دیاگ زنیت

کدینگ متغییر ایربگ اسپورتیج با دیاگ زنیت

تعداد چاشنی های ایربگ را در این مرحله باید انتخاب نماییم. گزینه Airbag(Event #1) را لمس و سپس “تایید” میکنیم.

استخراج کد ایربگ با دیاگ

دستگاه دیاگ پیغام زیر را به ما نمایش میدهد. دیاگ زنیت به ما هشدار میدهد در صورتی که شناخت روی سیستم ایربگ داریم و آموزش و تخصص کافی در این زمینه را داریم اقدام به عیب یابی این سیستم کنیم. گزینه F1 ،F2، F3 و F4 را لمس میکنیم تا وارد یونیت ایربگ شویم.

تعریف یونیت ایربگ کیا اسپورتیج

بعد از ورود به یونیت ایربگ گزینه عملیات ویژه را لمس میکنیم و گزینه کدینگ متغییر یونیت ایربگ (ACU Variant Coding) را وارد میشویم.

کدینگ متغییر ایربگ کیا اسپورتیج

دستگاه دیاگ زنیت جهت سهولت و جلوگیری از اتلاف وقت ما شرایط انجام این عملیات را نمایش میدهد. باید برای این عملیات باید موتور را خاموش و سوییچ را باز کنیم. همچنین کدهای خطا مرتبط با این عملیات کد خطا B1762 و B176200 میباشد. در صورتی که یونیت ایربگ را تعویض کنیم و این عملیات انجام نشود، در هنگامی که سوییچ را باز کنیم چراغ ایربگ به مدت 5 ثانیه چشمک خواهد زد. پس از مطالعه شرایط گزینه تایید را لمس میکنیم. برای اطمینان بیشتر مجدد دستگاه دیاگ شراط انجام تست را گوشزد میکند. شرایط تست را مهیا میکنیم و گزینه تایید را کلیک میکنیم.

پیکر بندی ایربگ کیا اسپورتیج با دیاگ زنیت

وارد کردن کد ایربگ

سپس بعد از تایید مراحل بالا به قسمت وارد کردن کد می رسیم. گزینه CODE را انتخاب میکنیم تا کیبورد در سمت راست و کادر سفید در پایین صفحه دستگاه به نمایش در آید. کدی که در ویدیو پیشین از یونیت ایربگ قبلی استخراج کردیم را با دقت در کادر سفید وارد میکنیم و گزینه تایید را لمس میکنیم. جهت مشاهده فیلم استخراج کد ایربگ کیا اسپورتیج با دیاگ زنیت Z5 اینجا را کلیک کنید.
variant code kia sportage

پس از اینکه کد یونیت را وارد و تایید نمودیم ، در صورتی که این کد به اشتباه وارد شده باشد دستگاه دیاگ پیغام وارد شدن اشتباه کد را نمایش میدهد. در صورتی که این کدینگ روی یونیت قبلی خودرو انجام دهیم پیغام شکل زیر را میبینیم. همچنین در صورتی که کدینگ را به درستی انجام دهیم پیام کدینگ یونیت ایربگ کامل شد نمایش داده میشود.

پیکر بندی ایربگ کیا اسپورتیج با دیاگ زنیت

در اینجا کدینگ متغییر یونیت ایربگ خودرو کیا اسپورتیج با دیاگ زنیت Z5 به راحتی و بدون دریافت کد ایربگ از نمایندگی به راحتی و با صرف کمترین زمان انجام شد. بهتر است پس از اینکه این عملیات را انجام دادیم وارد قسمت کدهای خطا شویم و از عدم وجود کد خطا در سیستم ایربگ اطمینان حاصل کنیم. همچنین میتوانیم جهت حصول اطمینان بیشتر پارامترهای ایربگ را نیز بررسی نماییم.

برای مشاهده سایر ویدئوهای آموزشی نیلیکار اینجا کلیک کنید. همچنین جهت اطلاع از قیمت دستگاه دیاگ زنیت Z5 لطفا با تلفنهای شرکت تماس حاصل فرمایید. جهت اطلاع از تلفنهای شرکت اینجا کلیک کنید.

توسط: تاریخ انتشار: 4 مرداد 1402دسته بندی: آموزش آنلاین, آموزش کیا, دسته‌بندی نشده, زنیت Z5, ویدئو های آموزشیدیدگاه‌ها برای کدینگ متغییر ایربگ کیا اسپورتیج SL با دیاگ زنیت Z5 بسته هستندبرچسب ها: , ,