آزاد سازی اضطراری ترمز دستی برقی لکسوس NX و تویوتا CHR 

خیلی از مواقع لازم است که ترمز دستی برقی خودروی لکسوس NX یا خودروی تویوتا CHR را در شرایط اضطراری به صورت دستی آزاد نمائید. به عنوان مثال زمانی که باتری خودرو شارژ کافی ندارد یا لنتها دچار مشکل شده و در حالت درگیر باقیمانده اند. در این مقاله به شما آموزش میدهیم که چطور ترمز دستی را آزاد کنید. فراموش نکنید که در پایان، با دستگاه دیاگ جی اسکن کدهای خطای سیستم ترمز را چک کنید. و عملگر ترمز دستی را نیز تست کنید تا مطمئن شوید که ترمزها هیچ مشکلی ندارند.همچنین در صورتی که فقط میخواهید لنتهای ترمز دستی خودروی لکسوس NX را تعویض کنید و خودرو مشکل دیگری ندارد؛ میتوانید با یک دستگاه دیاگ تعمیرگاهی پیش رفته این کار را به روشی ایمن به گونه ای انجام دهید که سیستم ترمز از حالت کالیبره خارج نشود. برای مشاهده فیلم آموزش  تعویض لنتهای ترمز دستی خودروی لکسوس NX اینجا کلیک کنید.

درصورتی که تعمیرکار نیستید و میخواهید سیستم ترمز خودروی خود را بوسیله یک دیاگ پیشرفته تست کنید ما به شما دیاگ شخصی و بلوتوثی موبیکار را پیشنهاد میکنیم. در صورتی که تعمیرکار خودرو یا کارشناس فنی خودرو هستید ما به شما دیاگ تعمیرگاهی و بلوتوثی موبیکار را پیشنهاد میکنیم. برای بررسی بیشتر و مشاهده قیمت دیاگ بلوتوثی شخصی و یا تعمیرگاهی موبیکار اینجا کلیک کنید.

روش آزاد کردن  اضطراری ترمز دستی برقی NX200 – NX300 :

  •  خودرو را در سطح صاف قرار دهید. سپس دنده را درحالت P قرار دهید. خودرو خاموش باشد. در دو طرف چرخ خودرو مانعی قرار دهید تا پس از آزاد سازی ترمزها خودرو شروع به حرکت نکند.
  • چرخهای عقب را باز کنید.
  •  سوکت عملگر ترمزدستی را خارج کنید (این سوکت در تصویر زیر نشان داده شده است). دقت کنید که قبل از جدا کردن سوکت اطراف سوکت را تمیز کنید تا گرد و خاک یا آب وارد سوکت نشود.

 
سوکت عملگر ترمز
 

  • با استفاده از یک آچار آلن سایز 5 دو عدد پیچ مربوط به یونیت عملگر ترمز دستی را باز کنید. این پیچها در تصویر زیر نشان داده شده است. توصیه میشود هنگام نصب مجدد یونیت، اورینگ آنرا تعویض نمائید و از اورینگ کهنه استفاده نکنید.

عملگر ترمز دستی

  • همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است، توسط یک آلن سایز 6 پیچ آزاد سازی ترمز را به اندازه 2 دور بچرخانید تا ترمز آزاد شود.

کالیپر ترمز عقب

  • پس از آزاد سازی ترمز هر دو چرخ، کلیه قطعاتی که باز کرده اید را، مجددا نصب کنید دقت نمائید که سوکت برق عملگر ترمز چرخها را نصب نکنید.

 
 

روش آزاد سازی اضطراری ترمز دستی  برقی Toyota C-HR هیبرید: 

درصورتی که سیستم ترمز دستی برقی خودروی تویوتا CHR دچار مشکل شده است، قبل از انجام مراحل زیر جهت بررسی سیستم ترمز و مشاهده خطاها و اشکالات سیستم، از دیاگ جی اسکن استفاده نمائید. میتوانید عملگر ترمز دستی را نیز توسط دیاگ G SCAN تست نمائید. در صورتی که کد خطایی در دستگاه دیاگ مشاهده شد طبق دستورالعمل مربوط به همان کد خطا جهت عیب یابی اقدام نمائید. در غیر این صورت به روش گفته شده مراحل آزاد سازی ترمز ها را انجام دهید. مراحل آزاد سازی ترمز دستی اضطراری خودروی تویوتا CHR همانند خودروی NX میباشد که در بالا توضیح داده شد، فقط قبل از اینکه چرخها را باز کنید یا سوکت عملگر ترمز دستی چرخها را جدا کنید، سوکت مشخص شده در تصویر زیر را خارج نمایید.

سوکت ترمز CHR

پس از اینکه ترمز دستی آزاد شد، کلیه قطعاتی که باز کرده بودید (به جز سوکت فوق) را نصب نمائید. در این حالت میتوانید خودرو را حرکت دهید.

 
 
 

روش آزاد سازی ترمز دستی  برقی Toyota C-HR غیر هیبرید در حالت اضطراری

مراحل کار شبیه خودروی CHR هیبرید میباشد با این تفاوت که به جای یک عدد سوکتی که در تصویر بالا در سمت چپ صندوق عقب نمایش داده شده، میبایست دو عدد سوکتی که در تصویر زیر نمایش داده شده را جدا کنید و پس از آزاد سازی ترمز دستی و حرکت خودرو آنها را نصب ننمائید:


 
 
 
 

توسط: تاریخ انتشار: 4 مرداد 1400دسته بندی: آموزش آنلاین, آموزش تویوتا, آموزش لکسوسدیدگاه‌ها برای آزادسازی اضطراری ترمز دستی برقی تویوتا و لکسوس بسته هستندبرچسب ها: , , , ,